Ha az élet citrommal kínál... Mi jut eszünkbe erről a címről? Pl. az, hogy ha az élet nem egyből édes és szuper, hanem kicsit savanykás és szomorú, akkor is próbáljunk helytállni és kihozni belőle, amit csak tudunk.
Egyszerűen imádtam ezt a könyvet, ha egy másik kedvenc szerzőmhöz kellene hasonlítanom Virginie Grimaldit, akkor ő a női Fredrik Backman szerintem. Azokat a hétköznapi, ismerős érzéseket mutatja meg szereplőin keresztül, amelyek mindannyiunkban ott vannak, amit bárki álélt vagy átélhet.
Ebben a regényben megismerjük az ötvenéves Élise-t, akinek második gyermeke, Thomas is kirepült a családi fészekből, egyetemre ment és lakást bérel Párizsban, lánya már korábban elkezdte saját életét Londonban, házassága pedig sok évvel ezelőtt tönkrement, így Élise egyedül marad az üres lakásban, Bordeaux-ban. Illetve nem teljesen egyedül, mert fia kutyája, Édouard nála maradt. Élise életét a gyerekei megszületése óta a róluk való féltő gondoskodás töltötte ki, ők álltak élete középpontjában, ezért nehezen találja helyét nélkülük az életben, azt gondolja, hogy élete üres és sivár lesz, ha nem lesz, akiről gondoskodjon a jövőben. Minden róla szóló fejezet elején a gyerekeivel folytatott vicces üzenetváltásokat olvashatjuk.
A regény másik szála a fiatal anyáról, Liliről szól, akinek idő előtt világra jön a kislánya és a koraszülött osztály intenzív részlegén ragadnak. Lili férje dolgozik, de azért mindennap ott van ő is a kórházban, látszólag együtt próbálják megélni a nehéz napokat, de a nő úgy érzi, hogy egyedül maradt a félelmeivel, a gondolataival, nem érzi férjét erős támaszának. A kórházban ragadt hasonló sorsú szülőtársaival lassan kiépül valamiféle támogató, összetartó kapcsolat, hiszen a sorsuk közös, mindannyian a koraszülött gyermekeikért aggódnak nap mint nap, és lassan az ikrek anyukájából és Milo apukájából, Leila és Frederic lett, a közös sors olyan kapcsolatokat alakított, melyre nem is tudták, mennyire szükségük van.
Miközben Lili nap mint nap reménykedik kislánya állapotának javulásában, megismerjük életét, a terhességét, a szüleivel való kapcsolatát és édesanyjához fűződő érzelmeit, majd a jelenét, miután hazatérhetett, és már az otthonából járhatott be nap mint nap a kislányához. A nehéz helyzetét még tovább súlyosbította, hogy anyósa és apósa szó nélkül hozzájuk költözött, mintegy segítségként, de a legnagyobb jóindulattal sem lehetett a viselkedésüket támogatásként venni. Lili férje pedig nem egy erős, határozott egyéniség és eleinte nagyon nem volt támogató a feleségével szemben.
Élise közben próbálja felépíteni az új életét, a kolleganője rábeszélésére táncórákra jár, majd jelentkezik hivatásos ölelgetőnek egy tanfolyamra, amivel a kórházban lévő újszülött babákon tudnak segíteni. Édouard helyzetét is meg kell oldani, mert a nő úgy érzi, hogy nincs energiája és ideje egy kutyára a munkája és saját letargiája mellett. Nemhogy jobbá tenné a kutya életét, hanem csak szomorúbbá, üresebbé, ezért úgy gondolja, hogy jobb lenne neki egy szerető családnál.
Nagyszerű, különleges, színes és mégis teljesen hétköznapi karaktereket ismerünk meg ebben a történetben, a magányos szomszéd nénit, aki mindenki postaládájába hajigál minden nap valami meglepetést, a furcsa főnökasszonyt és a különc, magának való kollégát, a szabad és független tánctanárnőt, aki megmutatja Élise-nek, hogy mi lehet még fontos, érdekes és szép az életben, a babaszeretgető sorstársat, Jean-Louist, a kórház odaadó és elhivatott személyzetét no és a gyermekeit, akik a távolból is szeretik édesanyjukat és igyekeznek segíteni, hogy egyedül is megtalálja a teljes és boldog életet.
Ez a könyv az anyaságról szól. A nehézségeiről, a szépségeiről, az aggódásról amit anyaként egy életre megkaptunk, a gondoskodásról, a szeretetről, a felelősségről és a végén a leválásról, arról, hogy bár a gyerekek felnőnek és útjukra kell engedni őket, mégis örökké a gyerekeink maradnak. Nekünk pedig az anyaság közben sem kell elveszíteni önmagunkat, mert csak úgy lehetünk jó anyák, ha közben jó emberek maradunk, akik saját maguk boldogulásával a környezetüket és boldoggá, vidámmá teszik maguk körül.
Szeretettel és érzelmekkel teli csodálatos könyv, a végén a szerzőtől már megszokott csavarral, amire egyáltalán nem vártam és nem számítottam, de tökéletes volt és így lett még kerekebb még egészebb a történet.
Szép és megható, megindító és vicces, magával ragadó és letehetetlen.
Bea
"Sosem szenvedtem a magánytól. A lányom és a fiam elég volt nekem. Bezártam a fülem, valahányszor valaki rákezdte, hogy a gyerekeink csak egy részét képezik az életünknek, hogy nem szabad csak nekik élni, különben egyszer az üres fészekben találjuk magunkat.Velem ez nem fog előfordulni, gondoltam én."
*****
"Állítólag ezt jelenti szülőnek lenni: hogy a gyerek érzéseit a sajátjaink elé helyezzük, mosolygunk rá, amikor sírni volna kedvünk, meghallgatjuk, hogy mi történt vele a suliban, amikor legszívesebben már aludnánk, csillámpónival játszunk, amikor nincs kedvünk semmihez, megvigasztaljuk, amikor épp haragszunk az egész világra, nyugtatgatjuk, amikor pedig üvölteni esne jól."
*****
*****
"Az élet ott van közvetlenül a félelem mögött.
A félelmeink csak az agyunk szüleményei, kivetítések.
Ezek a legnehezebb terhek, amelyeket cipelnünk kell, legalábbis,
amíg el nem határozzuk, hogy letesszük őket."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése