oldalak

2021. november 30., kedd

Eszes Rita: Rókatündér


Egy számomra kedves könyvklubban olvastam Eszes Rita könyvéről, így gyorsan megnéztem a könyvtárban és még várnom sem kellett rá, éppen a polcokon csücsült. 

A kicune【狐 (きつね)】 japán szó, jelentése róka. Eredetileg a sintó vallás segítőkész, kedves, róka alakú istene. Sok japán népmesében megtalálható az alakja. A kicunék a legismertebb jókaiok közé tartoznak, szerepük azonban a különböző történetekben sokszor teljesen más. Van, amikor átverik, becsapják az embereket, de van, amikor védelmezik őket, és vannak esetek, amikor az illető szeretője, felesége személyében jelennek meg. A japánok a legtöbb rókának különleges tulajdonságot tulajdonítanak, nem csak a rókaszellemeknek. (Forrás: Wikipédia)

2021. november 25., csütörtök

Játszik a család: Catan logikai rejtvények


A logikai játékokat, fejtörőket már régen is kedveltem, bár nyilván nem mindegyiket. Leginkább azokat szerettem, amelyek megoldása még szórakozásnak és nem pedig valamiféle frusztráló feladatnak érződött. A Catan logikai játék szerencsére ez előbbi kategóriába tartozik számomra, bár még nem játszottam teljesen végig.

Ez ugyanis egy egyszemélyes játék, melyben 40 különböző, egyre nehezedő logikai feladvány található. A játék narratívája szerint Catan szigetére utazó kalandorok vagyunk, akik azért jöttek ide, hogy a tudásukkal segítsék a helyiek életét.

2021. november 22., hétfő

Sarah McCoy: Marilla a Zöld Oromból


Akinek ismerős a Marilla név és a Zöld Orom, az valószínűleg olvasta az Anne-könyveket, vagy látta a filmeket, és talán éppen annyira kíváncsi volt vagy lehet erre a könyvre, mint én.

Kíváncsi arra, hogy Marilla és Matthew, a szeretnivaló testvérpár hogyan maradtak ketten Zöld Oromban, miért nem alapítottak családot, hogyan jutott el az életük odáig, ahonnan megismertük őket. Meg is tudtam mindent, sőt még sokkal többet is, mint vártam. 

Prince Edward szigete - a békesség, a szeretet, a bajtársiasság és összetartás helye, ezek maradtak meg bennem az Anne-könyvekből. Most örülök, hogy nem olvastam még el mindet, mert így ismét visszatérhetek majd Avonlea-be és a szigetre, amikor olvasom majd az elmaradt részeket. 

2021. november 20., szombat

A csodÁLLATos tanya és egyéb kalandok

Ismét eltelt jó néhány hónap, mióta nem jártunk a Hajnal tanyán, látogassatok el velem most, nézzük meg hogy vannak a csodálatos lakói, miként telnek napjaik, mi történt velük az elmúlt hónapokban, hogyan töltötték a nyarat és mennyire tetszik nekik az ősz. 

2021. november 11., csütörtök

Világos Gábor: Küzdök tovább


Hétköznapok SMA-sként


Gáborral a facebookon "találkoztam", írásaira ott figyeltem fel és  ébredt bennem azonnal hatalmas tisztelet iránta és a könyvét is gyorsan megrendeltem. Ez a könyv Gábor saját írása, a facebookon vezetett internetes naplójának elmúlt egy évét foglalja össze. 

Világos Gábor 31 éves és nagyon sok dologban szereti kipróbálni magát, így történhetett, hogy barátai és olvasói bátorítására megírta, megszerkesztette írásaiból ezt a könyvet, élete történetét. Mely nem csak az ő életének története, hanem testvéréé Gerdáé is, aki 5 éve már nincs a családdal csak lélekben, és a szülei története is, akik Gáborral együtt hősiesen harcolnak és mindent elkövetnek Gábor gyógyulásáért. 

2021. november 9., kedd

Szin János: Medvepásztor


Életrajzi fantáziaképek

Erről a könyvről és Szin Jánosról egy cikkben olvastam és nagyon felkeltette az érdeklődésem. Mi vesz rá egy fiatal, milliomos/milliárdos vállalkozót arra, hogy háta mögött hagyjon mindent, szinte kiköltözzön a világból és székelyföldi Medvepásztor legyen belőle?

Ebben a könyvben mindenre választ kaptam, amiről Szin János úgy gondolta, hogy a nyilvánosságra tartozik. Visszamegyünk a szerző gyerekkorába, megtudhatjuk, milyen élethelyzetek hatottak rá, mik voltak azok a motivációk, amelyek elindították a saját útján. Elvált szülők gyerekeként nagyon sokat volt magára hagyva, kulcsos panelgyerek volt, szinte az utca nevelte.

2021. november 7., vasárnap

Családi történetek: Búcsú Máriapócson

Már régen jelentkeztünk családi történettel, most ismét itt vagyunk, remélem, tetszik majd nektek. Ha olvastatok már nálunk korábban ilyen családi emlékeket idéző bejegyzést, akkor tudjátok, ha nem, akkor elmondom, hogy ezek a történetek édesanyám Szabó Erzsébet és az ő öccse, a nagybátyám Szabó Sándor írásai, az ő emlékeik gyermek- és fiatalkorukból, amit nagyon köszönök nekik. 
Az illusztrációk most is Bence munkái, akit az instagramon @krixkrax_art néven találtok meg. 

Ez a bejegyzés a máriapócsi búcsúról, búcsúkról, az azzal kapcsolatos emlékekről szól. Olyan szerencsés lehettem, hogy még én is gyűjthettem ezekből az emlékekből, hiszen sokat nyaraltam nagyszüleimnél Nyírgyulajban, a szomszéd faluban, ahonnan földúton át lehetett biciklizni, vagy gyalogolni is akár Máriapócsra. Körhinták, céllövöldék, mézes nyakláncok és mézes szívek, rengeteg ember, nekem csak egy összemosódó vásári forgatag maradt meg a fejemben, és azóta, felnőtt fejjel nem is voltam búcsúban. Talán jobb is így, hogy nem kell a változásokkal szembesülnöm és megmarad egy szép, gyerekkori emléknek. 

2021. november 5., péntek

Találj ki!, Kimondhatatlanul


Dávid Ádám - Finy Petra - Gévai Csilla - Kertész Erzsi - Majoros Nóra - Mészöly Ágnes - Miklya Anna - Nyulász Péter: Találj ki!

Találj ki! 1.

Ennek a könyvnek nagyon érdekes az alapötlete. A könyv nyolc főszereplőjét nyolc író keltette életre, az ő közös együttműködésükből született ez a fiatalos, lendületes, vicces, izgalmas, kamaszoknak szóló regény. 

A történetben egy nyolcadikos osztállyal tarthatunk  az osztálykirándulásukra egy régi, öreg kastélyszállóba. Itt úgy alakulnak az események, hogy nyolcan kimaradnak az éjszakai túráról és a kastélyban bonyolódnak egy nagy kalandba. Ami tulajdonképpen egy szabadulós játék, ami különféle rejtélyek megoldásán alapszik és aminek a kulcsfigurája a nyolc gyereken kívül egy zakkantnak tűnő gondnok, Karcsi bá. 

2021. november 3., szerda

Anna Woltz: Alaska, Erna Sassen: Egy indián, mint te meg én


Anna Woltz: Alaska

Nem vagy egyedül

Anna Woltz összes könyvét olvastam eddig, és egy olyan szerző lett ő nekem, akinek szívesen és tétovázás nélkül olvasom el a friss megjelenésű könyveit a jövőben is, mert eddig az összes könyve nyújtott valami pluszt, elgondolkodtatott és fontos témákról szólt. 

Ifjúsági könyveket ír és nagyon sajnálom, hogy sokan nem olvasnak ifjúsági irodalmat, pedig nagyon sokszor találkozom olyan történettel, olyan stílussal, ami egy felnőtt embert is elszórakoztatna, elgondolkodtatna és nem utolsósorban segítségére lehetne családja ifjabb tagjainak a megértésében is. Én nagy ifjúsági irodalom rajongó vagyok és mindenkinek csak javasolni tudom, hogy olvasson ifjúsági könyveket életkortól függetlenül.

2021. november 2., kedd

Sigríður Hagalín Björnsdóttir: Szent Szó


A Szent Szó már a címében is megmutatja a szavak hatalmát. Ugyanis halvány sejtelmem sem volt, ebből a címből kiindulva, hogy miről szólhat a történet, illetve valamilyen vallási vonatkozást azért képzeltem bele, de közelében sem jártam a valóságnak, sőt szerintem annyira eredeti ez a történet és annyira nem mindennapi megközelítésből mutatja be nekünk az eseményeket, hogy teljesen meglepve és lenyűgözve olvashatjuk.

Legalábbis én így olvastam oldalról oldalra, és mindamellett, hogy nagyon különös, sajátos módon megírt események láncolatáról olvashatunk a könyvben, igazán olvasmányos, érdekes és elgondolkodtató.