Ebben a játékban ugyanis a szerző 880 olyan szót és 110 közmondást gyűjtött össze, amelyek kevesek által ismertek, tájszavak, idegen eredetűek, vagy egyszerűen csak kivesztek a mindennapi szókincsből, vagy talán nem is igazán voltak részei annak soha (mint például a nyelvújítás során meg nem honosodott szavak).
A játékos a körében húz egyet a kártyákból, melyekre a szavak és közmondások vannak írva és tetszőlegesen választ ezek közül egyet, amelyet hangosan felolvas a többiek számára. Ezután pedig el kell magyaráznia, hogy mit jelent az adott szó, majd sorban haladva az összes játékos elmondja a saját magyarázatát. Ha ez megtörtént a játékosok szavaznak az előzetesen kiosztott kis fakockáikkal arra, akinek a válaszát a legvalószínűbbnek tartják (saját magára senki nem szavazhat). Ez azért fontos, mert aki itt a legtöbb szavazatot kapja, az két ponttal lesz gazdagabb. Ezután a játékosok kikeresik a szabályfüzetből az adott szó tényleges jelentését és összevetik a saját értelmezéseikkel, ha valaki pontosan adta meg a szó jelentését, egy pontot kap.
Nagyon érdekes megtapasztalásaink voltak a játék folyamán olyan szavakról, amikről azt gondoltuk, hogy mi azt tutibiztosra tudjuk, ezért kellő magabiztossággal elő is tudtuk adni, és egészen addig biztosak voltunk abban, hogy a mi megoldásunk a helyes, míg egy másik játékos egy szintén teljesen hihető megoldással állt elő, és még az is elbizonytalanodott, aki biztos volt benne, hogy ő tudja.
Sokat nevettünk, mert pl. tudjátok-e, hogy mit jelent az "Eltörött a babostányér" kifejezés? Mi nem tudtuk, csak megközelítő megfejtések merültek fel nálunk, de azóta bevonult családi használatba. :D Vagy a csízió szó is nagyon érdekes, mert mindenki találkozott már az "érti a csíziót" kifejezéssel, de maga a csízió szerintem sok mindenkinek okozhat meglepetést. És számtalan ilyen kifejezéssel találkozhatunk még ebben a nagyon szórakoztató, nagyon vidám játékban.
Minden korosztályának ajánlom, mert kiváló kikapcsolódás és nem mellesleg remek emlékidézésre is ad lehetőséget, mert közben felmerültek a nagyszüleink, dédszüleink által használt szavak, sőt a játék szavai között is sok olyan van, amit tőlük is hallhattunk és még az is kiderülhet, hogy már fogalmunk sincs mit jelent.
Vájling, stakétli, vakaró, kupatető, furutkút, lajbi, ángyom, saroglya - hirtelen ezek a szavak jutottak eszembe nagymamám szóhasználatai közül, de biztos nagyon sok van már, amit el is felejtettem, ez a játék sok ilyet is felidéz.
Nagyon szeretem a szójátékokat! Ez ráadásul sokszínű és ötletes! Kár, hogy partner nincs a dobozban!:))))
VálaszTörlésNálunk sok partnert találsz, amikor majd sikerül összehoznunk. :D
Törlés