Egy szülőnek nincs fájdalmasabb dolog az életében, mint elveszíteni a gyermekét. Belegondolok mindhárom gyermekem születése utáni napokba, hetekbe, amikor az éjszaka közepén sokszor odaálltam az ágyuk mellé és figyeltem, hogy lélegeznek-e. Ha nem kaptam meggyőző visszaigazolást, akkor megbökdöstem őket. Amikor megmozdultak, akkor némileg nyugodtabban vissza tudtam feküdni az ágyba, hogy egy kis idő elteltével újra megismételjem.
Amikor az első este kimarad, amikor az első randevúra megy, amikor későn jön haza, és amikor elfelejt telefonálni, sorolhatnám még, mindig féltjük őket és aggódunk értük.
Jó esetben, következik egy egész élet ezekkel az érzésekkel, féltésekkel, aggódásokkal. Angélának nem jutott erre egy egész élet Bencével. Alig 18 évet kaptak ők ketten arra, amire másoknak jóval több idejük van.
Murinai Angéla egy máltai nyaralás közben veszítette el legnagyobb fiát, Bencét, aki az öccsével együtt úszni indult a tengerbe, éppúgy, mint előző nap. De aznap Bence nem tért vissza.
Angéla ezzel a könyvvel emléket állít Bencének, emléket a régi életüknek. Semmit nem akart elfelejteni, nem akarta, hogy a gyógyulási folyamatokkal érzelmek, emlékek vesszenek el, ezért megírta. A könyv az akkori naplórészleteiből és visszaemlékezéseiből született.
Elmondja, hogy élte túl, hogy élte túl a férje, gyermekei apja és hogy élték át a kisebb fiai bátyjuk elvesztését. Tragédia, melynek olvastán bennünk ragad a levegő, könnyeinket nyeldesve próbálunk nem belevonódni, nem gondolni a saját gyermekünkre közben. De nem lehet. Ez a könyv leírja a tragédiát, de közben felnyitja a szemünket, rámutat arra, hogy a jelen, a most a fontos, éljünk a mában és ne csak a jövőre készüljünk, ne mindig az lebegjen a szemünk előtt, hogy mit szeretnénk majd, az sokkal fontosabb, hogy mit szeretnénk most.
Angéla őszintesége és nyíltsága tiszteletre méltó. Betekintést enged a családja életébe, a gyermekei születésébe, a házasságába, a gondolataiba, a vágyaiba, álmaiba, terveibe. Két év múlva pedig teljesen egyedül maradt a gyermekeivel, a férjét is elvesztette.
Ez a könyv egy gyászfeldolgozás, ami segítséget nyújt hasonló helyzetben lévő anyáknak, szerettüket elvesztő embereknek, azonban utat mutathat mindnyájunknak is, a saját érzéseinket, a saját kételyeinket, a saját lelkiismeretfurdalásainkat, a vágyainkat, hibáinkat, gondolatainkat is megtaláljuk benne. Anyaságról, életről, halálról, tervekről, elfogadásról is szól ez a fájdalmas, élet alakította történet, melyből újra és újra ráébredünk arra, amit amúgy tudunk, mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla. Hogy mennyire fontosak azok az apró pillanatok, beszélgetések, szeretetmegnyilvánulások, amelyekben mindennap részünk lehet, amiben részünk van.
Angélának van egy blogja, a Gumiszoba, melyben női szempontok szerint értelmezi a világot. Régóta követem. Bejegyzésem írásának végén tudtam meg, hogy a Gumiszoba blog írója Angela Murinai. De ez semmit nem változtat a leírtakon.
Drága Angéla!
Minden szeretetem és ölelésem küldöm feléd. Kívánok megnyugtató, simogató, boldogságot adó szélcsendet.
Szeretettel,
Bea
*****
*****
Bajban vagyok! Nem tudom, hogy a leírtak alapján, egyáltalán ne akarjam kézbevenni a könyvet, vagy igenis szeretném megtudni, hogy éli meg más ezt a borzalmat.....
VálaszTörlésÚgy érzem, nehéz olvasmány lenne neked, ugyanakkor mindenképpen ajánlom.
Törlés