2021. május 27., csütörtök

Könyvek gyerekeknek


Kalas Györgyi: Sandwich grófja és a nápolyi pizza

Kedvenc ételeink története

"Gondoltál már arra, hogy minden ételnek megvan a maga története? Korántsem volt mindig magától értetődő, hogy két szelet kenyér közé betegyünk egy kevés szalámit, és azt mondjuk, hogy eszünk egy szendvicset."

Ebből a szépséges könyvből nagyon sok információt kapunk ételeink eredetéről, történetéről, arról, hogyan kerültek hozzánk, ki találta ki őket, hogyan lettek népszerűek akár az egész világon is. 

2021. május 25., kedd

Rényi Ádám: Osztálytalálkozó és más mesék inkább felnőtteknek


Meghökkentő mesék, ezúttal nem Roald Dahltól, hanem Rényi Ádámtól, akivel egy nagyon jó interjút is olvastam a Gabo olvas blogon. Abban megismerhetjük az írások megszületésének körülményeit, és további érdekes dolgokat a könyvről és a könyvben szereplő novellákról.

Amolyan Bogoly Berti-féle mindenízű drazsék voltak ezek az írások. Amikor elkezdjük, még fogalmunk sincs, hová fut ki a történet és milyen csavart találunk a végén. Viszont élvezettel olvasgatjuk, egyszerű, olvasmányos stílusban megírt rövid történetek, melyekben akár magunkra, akár családtagunkra, szomszédunkra, barátokra ismerhetünk. 

2021. május 22., szombat

Blogfaggató Abdulwahab Liánával


Néhány napja olvashattátok a várva várt 30. Művészetek Völgyéről szóló bejegyzésemet, ezúttal pedig egy  blogfaggató interjút olvashattok Liánával, aki egy nagyon kedves, közvetlen Völgymunkatárs. Mi a tavalyi Völgyhétvégéken ismerkedtünk meg vele személyesen, és neki köszönhetünk több programot és helyszínt is, amit meglátogattunk. Igazi házigazdaként ajánlott különböző lehetőségeket a figyelmünkbe, mi pedig nagyon örülünk, hogy hallgattunk rá és részt vettünk olyan programokon is, amikre azelőtt nem biztos, hogy felfigyeltünk volna. Egy dolgot hagytunk ki a Völgyhétvégéken, a táncházat, de sokszor megfogadtuk az elmúlt hónapokban, hogy idén mindent bepótolunk.

Olvassátok szeretettel Blogfaggatónk újabb részét, remélem ti is kedvet kaptok a Völgyhöz és ellátogattok nyáron Kapolcsra.

2021. május 21., péntek

Emma Straub: Nem vagyunk már gyerekek



Nem vagyunk már gyerekek. Ez a mondat nagyon sok mindent jelenthet, nagyon sok mindenre vonatkoztatható. Nem vagyunk már gyerekek, tehát azt jelenti, felnőttünk. A gyerekek szemében a felnőttek a maguk urai, tudják, mikor mit és miért csinálnak, bármit megtehetnek, amit csak akarnak, nem mondja meg nekik senki, hogy ezt vagy azt nem szabad, ezt ne tedd, ne mondd, ne élj így vagy úgy. 

És mégis..., legtöbbször az ember felnőve sem érzi magát szabadnak, mert nem mer felvállalni a nyilvánosság előtt dolgokat, de sokszor még önmaga előtt sem. Tart a társadalom ítéletétől, véleményétől, pedig ha valaki bajba kerül, beteg lesz, komoly családi problémája lesz, esetleg tragédiát él át, akkor úgy igazából magára marad legtöbbször. A társadalom olyankor csak sajnálkozik, hogy így szegény, meg úgy szegény és örül, hogy nem vele történik.

2021. május 20., csütörtök

Richard Osman: A csütörtöki nyomozóklub


"Néhány pohár bor mellé egy rejtély. Társasági élet egy kis vérrel kombinálva. Jó móka."

Egészen a könyv befejezéséig fogalmam sem volt arról, hogy Richard Osman egy ismert brit tévés, műsorvezető, producer. A könyv belső borítóját és a szerzőről szóló néhány sort általában csak a könyv befejezése után szoktam elolvasni, mert többet mond, amikor már megismertem a szerzőt egy kicsit a könyvén keresztül. 

Azt sem tudtam, hogy a British Book Awards díjátadóján az év írójának járó elismerést vehette át ezért a regényéért, ami egyébként az első könyve. Ha tudtam volna, akkor talán mindenféle elvárásokkal kezdek  a könyv olvasásába, így azonban csupán egy jó olvasmányban reménykedtem.

2021. május 19., szerda

Könyvek gyerekeknek


Kiss Ottó: A bátyám öccse

Aranyos, vicces, mozgalmas kis kötet. Nekem az Egy Ropi naplója és Janikovszky Éva könyvei jutottak róla eszembe. 

Egy testvérpárról szól a történet, az öccs tolmácsolásában, amolyan gyerekszáj stílusban. A kisebb fiú szemszögéből látjuk a fiúk kapcsolatát, a hétköznapi életüket, azokat a csínyeket és ugratásokat, amiket minden nagyobb tesó elkövet a kisebbikkel szemben. 

Egy 15 éves kamasz nagytesó és az 5 évvel fiatalabb öccs sok mindenkinek ismerős lehet, aki nem egyke, minden családban lehetnek ilyen helyzetek, megmosolyogtató ugratások, átverések. 

Testvéreknek remek olvasmány, biztos sok helyzetben felismerik majd a saját pillanataikat is, és jókat nevetnek a nagytesó mesterkedésein, amik nem mindig úgy sülnek el, ahogy ő szeretné.

"A bátyám mindig azt mondja,
hogy én nagyon el vagyok kényeztetve,
nekem soha semmi sem jó,
pedig inkább hálát adhatnék a sorsnak,
hogy van egy olyan bátyám, mint ő,
és főleg azért adhatnék hálát,
hogy nincs egy olyan öcsém,
mint amilyen én vagyok."

2021. május 17., hétfő

Eric Lindstrom: Nem a szemeddel látsz


Ismét egy nagyon jó könyv! Egyszerre könnyed és mély, vicces és szomorú. Fiataloknak szól, de a felnőttek is sok mindent tanulhatnak belőle a fiatalok lelkivilágáról, egymással való kapcsolataikról. 

Parker minden reggel fut. Parker egy fiatal lány. Parker a nagynénjével és annak családjával él. Parker nemrégiben elvesztette az édesapját. Parker sok évvel ezelőtt az édesanyját is elvesztette egy balesetben. Abban a balesetben, amelyben a szeme világát is elveszítette. Parker egy vak, fájdalmakkal, sérülésekkel teli fiatal lány.

2021. május 14., péntek

Tor ​Åge Bringsværd: Vau


Kutyák a mesékben, mítoszokban és a néphidelemben - a világ minden tájáról

Isten megteremtette a földet, az eget és a vizet, a holdat és a napot.
Megteremtette az embert, a madarakat és az állatokat.
Kutyát azonban nem teremtett. Mert kutyája már volt.
Indián bölcsesség (Észak-Amerika)

Ez a könyv olyan, mint egy nyomtatott múzeumi látogatás, egy tárlat, amelyet akár több óráig is nézegethetsz, és bármikor elővehetsz, hogy tanulmányozhasd a kutyák történetét, olvashass a világ összes tájáról meséket és érdekes tényeket a kutyák világából, a kutyák és emberek kapcsolatáról.

2021. május 12., szerda

30. Művészetek Völgye

Fotó: Balogh Gábor

2021. július 23 -  augusztus 1. 

Nekünk már annyira hiányzott Kapolcs, hogy csak úgy egy szabad hétvégénken is ellátogattunk oda, és nagyon várjuk már július 23-át, ugyanis az év egyik legjobb híre számunkra, hogy amennyiben a járványhelyzet engedi, az idén megtartják a fesztivált, méghozzá a jubileumi változatát, maximálisan alkalmazkodva a járvány megkívánta szabályokhoz.

2021. május 11., kedd

Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Tündérfürt utca 12. 
1. rész

Tündérek, elhagyatott szélmalom, kósza-mendemondák, Tündérfürt utca, sárga gumicsizma, egy Norbert nevű mérges kecske, aki lehet, hogy nem is mérges, egy Piri néni, akiről meghökkentő dolog derül ki - ebben a kicsinyke könyvben máris mennyi érdekes dolgot találtam.

Amellett, hogy egy végtelenül aranyos történet, sok fontos és komoly dologról is szól ez a könyv, de nyugi, ez olvasás közben nem direkt módon tűnik fel, hanem csak majd úgy megérezzük.

2021. május 10., hétfő

Kovács Andris László: Nincs védelem


"Igazságát keresi a svéd börtönből hazaszökött  magyar fegyenc." - így szóltak az akkori híradások, 25 évvel ezelőtt.

Kovács Andris László történetének alapját egy megtörtént eset adja. A könyv prológusa szerint segíteni szeretne könyvével ennek a két embernek, ezáltal valamennyire hangot adva az őket ért igazságtalanságnak. 

A történet egy magyar házaspár életéről szól, akik fiatalon, reménnyel telve, az 1980-as évek végén,  a rendszerváltást követően úgy döntöttek, hogy Svédországba költöznek és ott próbálnak szerencsét. Előtte megismerjük őket, megtudhatjuk, hogy Helga egy kocsmában dolgozott, visszahúzódó, csendes lány volt, szeretett a háttérben, észrevétlen maradni. Dénessel az édesanyja lakásában laktak, Helga szobájában.

2021. május 9., vasárnap

Második randevúm a Szputnyikkal...


avagy oltásom története 2 felvonásban


2. felvonás

Az első oltás napjától számítva, pontosan 21 nap múlva mehettem a második oltásra.   Az első oltásom történetét IDE KATTINTVA olvashatjátok el. Az oltást megelőző napokban ismét el kellett menni a háziorvoshoz, ahol kaptam egy papírt, amin az első oltás által kiváltott reakciókat kellett bejelölni.

Mi egy kis faluban élünk, ahol egy héten egyszer rendel a háziorvos, ha más napokon betegszünk meg, akkor bizony a szomszédos településre kell átmenni a rendelőjébe. Ez esetben voltak olyan kedvesek, és a heti rendelési napon magukkal hozták a papíromat, így nem bicikliztem, mint legutóbb, hanem csak elsétáltam a tőlünk 5 percnyire lévő rendelőbe. 

2021. május 7., péntek

Rose Tremain: A kegyelem szigetei


Első és eme könyv előttig, egyetlen olvasásom a szerzőtől a Gustav-szonáta, ami nagyon tetszett, nem is tudom, miért nem néztem utána a másik két könyvének is, amit most már, A kegyelem szigetei olvasása után biztosan meg fogok tenni. 

Ez egy szépséges történet volt, teljesen elvarázsolt. Nem hivalkodó, nem harsány, hanem egy szép, csendesen magával ragadó történet. Egy igazi korrajz azokból az időkből, amikor a nők a férfiaktól függtek, amikor a viktoriánus Angliában nem igazán volt egy fiatal lánynak más lehetősége egy megbecsült életre, mint a férjhez menés.

A főszereplő Jane Adearne viszont nem tartotta ezt élete fő feladatának és a férjhez menés érzése messziről elkerülte.

2021. május 6., csütörtök

James Patterson - J.D. Barker: A madártollas gyilkosságok


Ezt a könyvet akkor kezdjétek el olvasni, amikor semmi nagyobb, komolyabb és fontosabb dolgot nem terveztek az elkövetkező 2-3 napra a család etetésén kívül, de még az is jó ötlet, hogy előtte készítsetek be kétnapi hideg-meleg élelmet, hogy arra se legyen gondotok. 

Egyszerűen letehetetlen volt! A rövid fejezeteknek köszönhetően nem csak elvileg volt letehetetlen, hanem fizikailag is kemény meló volt, ugyanis mindig az járt a fejemben, hogy na, még ezt a rövid fejezetet elolvasom, utána meg ugyanez. Vonultam az egyik szobából a másikba, ahol éppen nem zavart senki, vagy fülhallgatót tettem fel, hogy kizárjam a külvilágot.

2021. május 4., kedd

Ottessa Moshfegh: Eileen voltam


Ez a történet 1964-ben indul, és Eiilenről, egy 24 éves lányról szól. Ezt a lányt lehet sajnálni, viszolygást érezni vele szemben, lehet nem szeretni és nem érteni, egyet nem lehet, megszeretni. 

Eiilen tesz is erről, hogy senki ne szeresse meg. Egyedül él az alkoholista, egykori rendőr apjával és egy javítóintézetben dolgozik, ahol fiatalkorú elkövetőket tartanak fogva. Az anyját már elveszítette egy betegség következtében, az apja pedig egyáltalán nem szereti, és csak a folyamatos alkoholutánpótlás beszerzésére jó neki a lány.

2021. május 1., szombat

Zene a faluban, avagy hogyan tanultam meg zenélni


A mai bejegyzésben ismét egy családi történetet olvashattok. Nagybátyámat kértem meg, hogy mesélje el, hogyan tanult meg zenélni. Amikor gyerek voltam, minden családi eseményen előkerült valamilyen hangszer, ha olyan volt a kedve, még dalra is fakadt. Minden hangszeren iskola nélkül, autodidakta módon tanult, ebben az írásban nem esik szó a gitározásról és a citeráról, de elképzelhető, hogy más hangszerekről sincs tudomásom, amik egyébként benne vannak a repertoárjában. 

Az írásból mindamellett, hogy érdekes és nagyon jól elmeséli a 60-as évek hétköznapjait is, megtudhatjuk,  hogy mi történt május elsején a lányos házaknál a faluban. Amikor a falut említjük, akkor egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluról, Nyírgyulajról beszélünk, ahol édesanyám és nagybátyám született és a gyerekkorát töltötte. 

Én is sokat nyaraltam ott, még láttam a legelőről hazatérő csordát, már városi gyerekként mindig félve néztem a teheneket, és csodálkoztam rajta, hogy honnan tudják, melyik nyitott kapunk kell besétálniuk az otthonukba. De ez az írás most nem az én emlékeimről szól, hanem arról, hogyan tanult meg nagybátyám zenélni.