Az oldaltervezés és a tipográfia szabályait négy egyszerű alapelvre bontja le, ezek a tagolás, az elrendezés, az ismétlés és a kontraszt.
Ezen elveket követve megtanulhatjuk, hogyan tegyük oldalainkat mozgalmassá, de mégis könnyen követhetővé és értelmezhetővé, hogyan tegyük lehetővé az információk akadálymentes közvetítését, hogyan hívjuk fel a figyelmet még jobban a mondanivalónkra vizuális eszközökkel.
Az alapelveket a könyv külön fejezetekben taglalja és részletesen ki is fejti azokat. A könyv nagy előnye, hogy nem csak leírja, hanem meg is mutatja az ismertetett elvek gyakorlati alkalmazását, azoknak előnyeit, hátrányait, az írott szövegben való érvényesülését, szemléletes példák segítségével láthatjuk az olvasottak megvalósulását.
Különösen tetszett az, hogy mindezt közvetlen stílusban, egyszerű hétköznapi nyelvezettel teszi, mellőzve a felesleges szakzsargont, tehát tényleg gyorsan és könnyen felfoghatjuk a könyvben olvasottakat. Sőt az írónő itt-ott még némi humort is a sorok közé csempészett.
A fejezetek végén található áttekintő részeket különösen hasznosnak találtam a tanultak rendszerezésében.
Az alapelvek körüljárása után további gyakorlati példákat kaphatunk, találkozhatunk itt névjágykártya, levélpapír, szórólap, hírlevél, brosúra tervezésével.
A könyv második része a betűkkel, különböző betűtípusokkal, illetve azok keverésével foglalkozik, mely betűtípusok mutatnak jók és harmonikusan együtt és melyek okozhatnak zavart az értelmezésben.
A könyvben foglaltak egy részét persze néha ösztönösen is alkalmazzuk, ám ismereteinket így rendszerezve tudatosabban használhatjuk a megfigyelhető szabályszerűségeket.
Az írónő ennek ellenére nem a szabályok vak követésére, hanem inkább arra buzdít minket, hogy hasznájuk a szemünket és merjünk kísérletezni, vagyis tervezzünk bátran.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése