"Egy madár még nyugalmi állapotban is maga a sűrített életerő."
Saint-John Perse
Szereted a természetet? A fákat, a növényeket? A madarakat? Szíveden viseled sorsukat, szeretnél összhangban élni a környezeteddel? Esetleg aktív résztvevője is lenni a környezeted kialakításának? Szívesen lennél a madarak védelmezője és segítője? Ha bármelyik kérdésre igen a válaszod, akkor ezt a könyvet nem szabad kihagynod.
Nagyon jól felépített, szép kivitelezésű könyv, gyönyörű fotókkal. Amely könyv ugyan a Madárbarátok nagykönyve címet kapta, de éppen annyira emberbarát is.
Nekünk embereknek szeretné felnyitni a szemünket, hogy nem csak mi segítünk a madaraknak azzal, hogy etetjük, itatjuk, békén hagyjuk őket, hanem ők még többet segítenek azzal, hogy vannak, hogy gyönyörű madárdalt hallhatunk reggelente a kertünkben, a teraszunkon, vagy egy parkban, erdőben sétálva. Hogy gyönyörködhetünk bennük, amint csicseregve perelnek egymással, ahogyan leszállnak gyümölcsfáinkra, hogy némi kukacot keressenek, vagy ahogy az óriási fenyőfát végigkopogtatva gyógyító tevékenységet végeznek.
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Magyarországon a lakosság körében a legismertebb és legnépszerűbb madárvédelmi tevékenység a madáretetés. Jó azonban, ha tisztában vagyunk azzal, miként tudunk helyesen etetni, és miért ne etessük nyáron is őket. Félelmetes tény, hogy Angliában vízityúk etetőket hoztak létre nyárra is, a rovarvilág vészes fogyatkozása miatt. /Erről eszembe is jutott A méhek története című disztópia, amit ajánlok ebben a témában elolvasásra./
Ne felejtkezzünk el az itatóról sem, mert legalább annyira fontos, mint a megfelelő etetők. Egész évben itassunk, ne csak nyáron. A jó itató, jó fürdőhely is egyben, erre is nagyon praktikus tanácsokat találunk a könyvben.
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Alapos, részletes tanácsokat kapunk az etetéssel, etetőkkel kapcsolatban, sőt még tematikus etetőkertek kialakításához is, hogyan készítsünk harkályfát, hogyan építsünk "ökörszemkastélyt", hogyan lássuk el a vörösbegyeket és rigókat bogyókkal, és miből áll a bagolyetető egérvár. Odúkról és etetőkről olvashatunk szakszerű tanácsokat, nem csak madaraknak, de védett kisemlősöknek is készíthetünk lakóhelyet.
Örömteli információ számomra, hogy végre találtam újrahasznosítási lehetőséget a kutyaszőrre. Ugyanis a könyv szerint napjaink településein a legnehezebben hozzáférhető anyag a szőr, amit a madarak régen az istállók környékéről könnyen összeszedtek. Ahol nincs háztáji állattartás ott tudunk segíteni a madaraknak azzal, ha a macska- és kutyaszőrt több helyre kihelyezzük jól kigondolt módon a kertben.
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Nem csak a madarak védelméről olvashatunk, hanem segítséget kapunk bogártanyák, hangyaleső tálca, sárgödör, békamenedék, gyíkvár, süngarázs és természetvédelmi farakás kialakítására.
Különösen érdekes fejezet volt számomra a fotózásról és videózásról szóló rész, az álcázásról, a különböző lesekről és kamerákról.
Fotó: Orbán Zoltán |
Fotó: Orbán Zoltán |
Az utolsó rész a madárproblémákról és problémás madarakról szól, amiben madárbalesetek elleni védekezésről és békés egymás mellett élésről olvashatunk. Megtudhatjuk, mit tegyünk, ha elhagyott madárfiókat találunk, nagyon alapos tudnivalókat olvashatunk etetésről, gondozásról, madármentésről.
A könyv legvégén pedig a lakott területeken leggyakrabban előforduló fajokról egy madárhatározót tanulmányozhatunk, érdekes és hasznos információkkal ellátva.
Rajz: Zsoldos Márton |
Rajz: Zsoldos Márton |
Nagyon informatív, hasznos, tartalmas, igényes kötet, gyönyörű fotókkal, melyet örömmel lapozgathat minden madár- és állatszerető ember, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt tanulságos, érdekes és szórakoztató.
Bea
Elérhetősége //.telefon.// miatt kerestem , sajnos nem jártam sikerrel ...
VálaszTörlés