Tóth István kolozsvári grafikus, festő, rajztanár munkája ez a könyv, ami az 1943-ban megjelent, A magyar díszítés alapformái című könyv átdolgozott változata. Amikor kinyitottam ezt a könyvet és megláttam a benne lévő mintákat, nagyot dobbant a szívem.
Ugyanis a régi kiadású könyvet már többször is kikölcsönöztem a könyvtárból és mindig szívfájdalommal vittem vissza, mert nagyon szívesen láttam volna a saját polcomon. Így bizonyos időközönként hazahoztam, nézegettem, rajzolgattam belőle, hiába csak fekete-fehér mintarajzok vannak benne, egyszerűen szemet gyönyörködtető és megunhatatlan.
A szerzőről Tóth Istvánról mindenképpen tudni érdemes, hogy a budapesti Képzőművészeti Főiskola Rajztanárképző Intézetében 1914-ben szerzett oklevelet, és az I. világháborús frontszolgálata után Kolozsváron telepedett le, ahol rajztanárként tevékenykedett, a későbbiekben művészeti magániskolát vezetett, a nagybányai művésztelepen is alkotott.
Könyvének anyaga először sorozatban jelent meg a kolozsvári Magyar Nép című hetilapban, a magyar népművészetet népszerűsítette, a magyar népviselet hagyományaival ismertette meg olvasóit.
Ez a könyv, a képi világra épít, a benne lévő mintarajz alkotásokat a szerző rövid magyarázatokkal látta el. Először az egyszerűbb formákat mutatja be, majd egyre gazdagabbak lesznek a minták és különféle alkalmazásukat is megismerhetjük.
Manapság, amikor reneszánszát éli a kézimunka, amikor a tetoválásokban, a mai, divatos ruhaneműkön, farmerokon és táskákon is megjelennek a népművészeti motívumok, hímzésminták, tökéletesen aktuális egy ilyen gyönyörű mintakönyv, mindamellett, hogy ismereteinket is gyarapítja.
Ezerféle virágmotívumot tartalmaz a könyv |
A magyar és székely díszítés legfőbb alapeleme a virág, de ezek egyáltalán nem természethű virágok, hanem stilizált formában alkalmazzák őket a népművészetben. Rózsa, tulipán, szekfű, levelek és levélszárak egyszerűbb és részletgazdag rajzait találhatjuk a könyv első részében, eleinte csak szólóban, majd minteösszeállításokba tervezve, alkalmazva.
Majd a természetutánzó elemek következnek, nagyon népszerű elem a stilizált pávafarok, az állatminták.
Ezeket is a könyvből rajzoltam :) |
Rajzolgatások a könyvből |
Én most rajzolgattam belőle, de a következő projektem egy vászontáska kihímzése lesz, amelynek mintáját természetesen ebből a könyvből állítom össze.
10/10
Bea
A könyvet a Cser Kiadó oldalán rendelhetitek meg.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése