Nem egyhuzamban olvastam el, mert ez nem olyan könyv. Főzés közben nézegettem, amikor csak egy pár pillanat időm volt, amíg felforrt a leves, megpirult a hagyma, vagy kisült a süti. A jó tanácsokra mindjárt visszatérek, de legelőször is a gyönyörű képeket szeretném benne dicsérni, teljesen bele lehet feledkezni egy-egy fotóba, egy szobabelsőbe, egy kertbe, vagy éppen egy gyönyörű konyhába. Nekem az apró kis illusztrációk is tetszettek, amelyek a szöveget tették változatossá.
De most rá is térnék a könyv tartalmára. Legelőször is el kell mondanom, hogy én bizony remekül szórakoztam. Négy részre osztanám a könyvben felsorolt nagymama-fortélyokat. Az egyik csoportba azok kerülnek, amiket esetleg már én is próbáltam, és tényleg működik. Ilyen pl. az ecet használata vízkőoldásra. A vízforralónkat rendszeresen ecettel vízkőtlenítem, csak beleöntök annyit, hogy ellepje az alját, kb. 10 percig benne hagyom, és volt vízkő, nincs vízkő. A másik csoportba azok a tanácsok, amikről már hallottam, de nem próbáltam. A harmadikba azok, amikről még csak nem is hallottam, és a negyedikbe a viccesek, amelyeken jókat nevetgéltem.
Olyan tanácsok vannak ebben a könyvben, amelyekkel már valószínűleg az interneten is találkoztunk, de azért valami valakinek mindig új. Nekem újdonság volt, hogy a rózsák szeretik a sörélesztőt, a locsolóvízbe keverhetjük és sokkal szebben fognak virágozni. Vagy ha a cigerattahamut a virágföldbe keverjük, akkor a nikotin átjárja a földet, locsoláskor felszívódik a növénybe, és megmérgezi az élősködő rovarokat. De akár fokhagymalével is permetezhetünk, mert elpusztítja a fák alján tenyésző káros gombákat. A hortenziák kékítésére kávézaccot használhatunk, amit én nem fogok kipróbálni, mert imádom a rózsaszín hortenziámat.:D
A parafa dugó felhasználási területei is igen érdekesek voltak:
"Ne dobjuk ki a parafa dugókat, mert sokféleképpen hasznosíthatók a konyhában. Vágjuk a dugót félbe, és tegyük a gyümölcskosárba. A parafa távol tartja a muslicákat, így gyümölcseink hosszabb ideig frissek maradnak. Dobjunk dugót a polip, a tintahal és a bab főzővizébe. A parafa megpuhítja a tintahalat és a polipot, valamint megakadályozza, hogy a bab kifusson."
A magyar olvasók többsége szerintem a tintahal és polippuhításra biztos nem fogja használni, de a bab főzésénél mindenképpen ügyeljünk arra, hogy szórakozott háziasszonyként nehogy benne hagyjuk a levesben, vagy főzelékben a dugót..:D
Nem terveztem ilyen hosszú bejegyzést, de nem hagyhatom ki az Állatok fejezetben az "Elveszett teknősök" címszó alatt szereplő ötletet :D.
"A teknősök az álcázás nagymesteri, és könnyen eltűnnek a növények között a kertben. Ha nem akarunk órákat tölteni a keresésükkel, ragasszunk fluoreszkáló címkét a páncéljukra, így sokkal könnyebben megtalálhatjuk őket."
Szóval elkóborolt teknősökre, fluoreszkáló festék.:D De hogyan találjuk meg őket nappal? Ezen most nevetek, de éppen ma olvastam, hogy valahol a fővárosban egy nagy teknőst találtak, és keresik a gazdáját.
Vannak azonban tényleg megszívlelendő tanácsok, amelyeket érdemes kipróbálni, pl. utazás közben hányinger ellen mentát szagolgatni, (másik variáció, hogy indulás előtt megeszünk egy tál pattogatott kukoricát, hát.... nem is tudom :))
Nekem tetszett ez a könyv, és meg is valósítok majd pár dolgot belőle. A hasznos tanácsok mellett, mint írtam, időnként nagyon jól szórakoztam, és nem is írtam még a fájós lábú birkáról, akire gumicsizmát kell húzni, és a hipó illatát imádó macskákról sem. Macskatulajdonosoknak fel is tenném a kérdést: a macskák tényleg imádják a hipó illatát? :)
Bea
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése